olvasás: 3 perc
Smart Factory – avagy az ipar 4.0 a gyakorlatban
A jövő termelési folyamatainak már napjainkban is létező keretrendszere, az ipar 4.0 névre hallgató vízió szinte minden, az innovációkra nyitott üzleti döntéshozó fantáziáját megmozgatja: eddig soha nem látott hatékonyságú termelés, ahol az egymással önállóan kommunikáló eszközök saját maguknak szervezik meg, és hangolják össze a működésüket, és ahol emberi beavatkozás csak ott szükséges, ahol az valóban értéket teremt. Dióhéjban ez lenne a holnap okosgyárainak – vagy ahogy manapság ismerjük, a Smart Factory – koncepciója. De hogyan is működne mindez a gyakorlatban?
Mitől lesz okos egy gyár?
Ahhoz, hogy megfejtsük a Smart Factory-jelenséget, az alapokig kell visszamennünk: azon túl, hogy az eszközökvezeték nélküli kapcsolatbanvannak egymással, az ún.kiber-fizikai rendszerek(az informatikai, szoftvertechnológiai, valamint mechanikai és elektronikai elemek egységbe kapcsolása, ahol az elemek egy olyan „adat-infrastruktúrán” keresztül valós időben kommunikálnak egymással, mint pl. az internet) által létrejön a Dolgok Internete (IoT), melynek következményeképpen egy okosgyár működése akár emberi beavatkozás nélkül is megvalósítható.
De nem csak a termékeket előállító berendezések lehetnek képesek az egymás közti kommunikációra, hanemmaguk a termékekis. Ezek ugyanis a gyártóberendezések által is olvasható formában (pl. RFID chip segítségével) tartalmazzák a gyártási információkat, melyek azért hasznosak és szükségesek, mert ezekre épül a gyártási fázisok vezérlése.
Az „okosítás” első lépése
Jó hír, hogy a Smart Factory megvalósulásához szükséges feltételrendszer és technológia már most is adott – ugyanakkor van még valami, amire szükség van: ez nem más, mint az ipar 4.0 legfontosabb nyersanyagának tekintettadat.
Ezt az adatot több forrásból is kinyerheti a Smart Factory-t megvalósítani szándékozó vállalat: akár valamilyenvállalatirányítási rendszerből, akár a különféletermelésirányítási rendszerekből, vagy éppen a számítógép-vezéreltgépekből és gyártóberendezésekből. Természetesen arra is van megoldás, ha ezek az adatok valamilyen oknál fogva nem állnak rendelkezésre: mára a szenzorok költsége olyan alacsony, hogy ezek előállítása (a berendezések felszerelése megfelelő érzékelőkkel, adatgyűjtő szenzorokkal) nem akadálya a Smart Factory vízió megvalósításának.
A megvalósulás másik feltétele az, hogy a különböző rendszerekben és formátumokban található adatokközös platformra kerüljenek. Ezt a folyamatot nagyban megkönnyítheti, ha az adott vállalat pontosan megfogalmazza azelvárásait és vízióját, hogy mely folyamatait és működésének területeit szeretné fejleszteni az adatelemzések által, de még így is komoly felkészülés és szaktudás szükségeltetik a támogató-szakértő csapat részéről.
Szerencsére mi rendelkezünk ezzel a tudással, így ha cikkünk felkeltette érdeklődésed, és komoly ambíciókat indukált benned, akkor keress minket bizalommal, segítünk!