olvasás: 3 perc

  • Vágólapra másolva

Mit kell tudni az ipar 4.0-ról?

Mit kell tudni az ipar 4.0-ról?


Az előző cikkünkben végigmentünk az emberiség történelmének eddigi három ipari forradalmán, megismerve azok lényegét és földrengésszerű hatásait a társadalomra és az emberek életére. Most pedig a legaktuálisabb, jelenleg is zajló negyedik ipari forradalmat, ismertebb nevén ipar 4.0-t vesszük górcső alá, és ismerjük meg legfontosabb aspektusait!   

Az elmélet…

Az Európai Parlament 2016-ban megfogalmazott állásfoglalása így hangzik: „Az ipar 4.0 a termelési folyamatok olyan szervezését írja le, melynek keretében az eszközök önállóan kommunikálnak egymással az értéklánc mentén: a jövő egy olyan „okos” gyárát hozva létre ezzel, amelyben a számítógép-vezérelt rendszerek nyomon követik a fizikai folyamatokat, létrehozzák a fizikai valóság virtuális mását és decentralizált döntéseket hoznak önszervező mechanizmusok alapján.”  

Jól látható tehát, hogy az eggyel korábbi, harmadik ipari forradalomhoz képest itt már a gyakorlatban is megvalósulni látszik az eszközök közötti hatékony kommunikáció, ugyanakkor az emberi tényező továbbra is fontos elemét képezi a jelen és a jövő innovációinak. Fontos szem előtt tartani, hogy az ipar 4.0 elsősorban nem egy konkrét terméket vagy technológiákat jelöl, hanem inkább egyfajta vízióként funkcionál. Egy olyan vízióként, mely felvázolja azt a termelési folyamatot, melyben valamennyi gyártási művelet és kapcsolódó tevékenység (legyen szó a beszállítókról, üzemekről, disztribútorokról, sőt, magáról a termékről is) digitálisan kapcsolódik egymáshoz, integrált értékláncot biztosítva.  

…és a gyakorlat

Most, hogy tudjuk, miről is szól az ipar 4.0, érdemes elgondolkodni azon, hogy cégvezetőként mi módon lehet ebből profitálni, hogyan állíthatók szolgálatunkba a jelenleg is zajló iparági innovációk? 

Első és legfontosabb a tervezés: célszerű átgondolni, hogy milyennek szeretnéd látni vállalkozásod 5, vagy épp 10 év múlva, a tervezéskor pedig érdemes figyelembe venni azt is, hogy melyek a leginkább fejlesztésre szoruló területek, és a megvalósítást ezekkel kezdeni. Fontos azonban, hogy ne hagyd figyelmen kívül a hosszú távú célokat se, ne csak projektalapon gondolkodj, és amit semmiképp sem szabad kihagyni a képletből: a várható megtérülés megbecslését! Egy tanulmány ugyanis kimutatta, hogy az Ipar 4.0 alkalmazása akár 30-50 %-os javulást hozhat az állásidőben, 15-30 százalékot termelékenységben, 10-20 százalékot pedig kihozatalban, illetve a minőséggel kapcsolatos költségekben.

De mi a teendő akkor, ha nem szeretnél mindezzel bajlódni, és inkább a cég egyéb ügyeire koncentrálnál? Fordulj hozzánk bizalommal! 

Milyen üzleti probléma
megoldásában segíthetünk?

Left hand art Right hand art

Ezek is érdekelhetnek