Cikk
olvasás: 1 perc
Miért jó nekünk az IOT? – 2. rész
Cikkünk előző részében bemutattuk az IOT, azaz az Internet of Things előnyeit és felhasználási területeit, most pedig ideje rátérni a konkrétumokra! Az IOT működését legjobban az FF-tech-kel közös munkánkon keresztül tudjuk a legszemléletesebben bemutatni, így nem is szaporítanánk a szót, vágjunk bele!
Elöljáróban érdemes megjegyezni – és ez számunkra is üdítő felfedezés volt -, hogy a hazai cégek jelentős hányada több tekintetben is megfelelően felkészült arra, hogy sikert kovácsoljon az ipar 4.0 által nyújtott lehetőségekből. Ugyanakkor ezeket az innovációkat szakértői tanácsadás és megfelelő stratégia kialakítása nélkül némiképp körülményes sikerre váltani.
Ezt mi is nagyon jól tudjuk, épp ezért határoztunk meg három nagy területet jelenlegi és leendő ügyfeleink számára, ahol gyakorlati megoldásokat is kidolgoztunk. Ezek az alábbiak:
- Minőségmenedzsment
- Ellátási lánc management
- Smart karbantartás.
A minőségmenedzsment tekintetében két területet nézve dolgoztunk ki megoldásokat: az alkatrészek minőségellenőrzésének érintésmentes, gépi látás és mesterséges intelligencia által új szintre emelt továbbfejlesztését, valamint a gyártóeszközök által szolgáltatott információk hatékony felhasználását, melyek segítségével következtetni lehet a gyártott alkatrészek minőségére.
Izgalmas felkérésekben nem szenvedünk hiányt, ugyanakkor az egyik, az ellátási lánc management témakörébe tartozó eset ezek közül is kiemelkedett: hogyan lehetséges gyártási területet növelni a raktárterület csökkentésével anélkül, hogy a partnerek kiszolgálása veszélybe kerülne? Természetesen itt is az adatelemzést és a mesterséges intelligenciát hívtuk segítségül, melynek eredményeként a raktár csökkentése úgy valósul meg, hogy egyaránt javul a partnerek kiszolgálási biztonsága, az áru forgási sebessége, a raktárkészlet átláthatósága, valamint csökken a kötött tőke volumene és lényegesen javul a vállalat jövedelmezősége.
Egy hirtelen gépleállás igen nagy veszteséget tud okozni a gyártásra nézve. Azonban gyakran megelőzik ezt apró jelek, melyeket emberi szem nem feltétlenül vesz észre. Ezt hívjuk smart karbantartásnak, melynek „lelke”, hogy a különféle berendezésekből kis ráfordítással kinyerjük azon adatokat, melyek segítségével hatékonyabb lehet a hibamegelőzés. A karbantartás ütemezésével időben tudunk gondoskodni a megfelelő tartalék-alkatrészről, ütemezni tudjuk a termelést és elkerüljük a gyártási lánc hirtelen megszakadását.
Fentiek alapján tehát elmondható, hogy a hazai vállalatok birtokában lévő adatvagyon kiaknázása elengedhetetlen a hatékonyság további növelése, és a jövő technológiáinak megfelelő kihasználása érdekében. Mondanunk se kell, mindehhez szükséges a vállalaton belüli szakértelem, egy jó nagy adag elszántság – valamint külső tanácsadó által biztosított tapasztalat és technológia. Ez utóbbiban mi is a segítségére lehetünk, forduljon hozzánk bizalommal!