Cikk
olvasás: 3 perc
Fejlécek nélkül is tudod mi van a táblában?
Az adattárház integrációs projektek sikerének kulcsa: Hatékony együttműködés a forrásrendszeri szereplőkkel. Sokan hajlamosak csak az üzleti igénylőkre fókuszálni az adattárház integrációs projektek során, pedig a forrásrendszeri szereplők is kulcsfontosságú stakeholderek. Az ő bevonásuk (ún. „buy-in” megszerzése) kritikus előfeltétele az adattárház integrációs projektek sikerének, legyen szó mind az adattöltések, mind az adattartalom szakértőiről. A forrásrendszeri szereplőkkel való hatékony együttműködés három kulcseleme már a felmérési szakaszban meghatározza egy projekt sikerességét.

1. Válaszidő
A gyors és hatékony kommunikáció elengedhetetlen a projekt zökkenőmentes előrehaladásához. Ha a válaszidő hosszú, vagy nincs egy szakértő kolléga, akivel közvetlenül lehet tisztázni a kérdéseket, az a felmérési szakaszban már csúszáshoz vezethet, így veszélyeztetve a projekt ütemezését.
2. Forrásrendszeri dokumentáció
A jól megírt dokumentáció segít megérteni az adatfolyamatokat. A hiányos vagy pontatlan dokumentáció a felmérési szakaszban félrevezető következtetésekhez vezethet, ami később adatvesztést vagy hibás integrációt eredményezhet.
Például, ha nem állnak rendelkezésre a forrás által megadott adattípusok, csak két rossz út lehet:
biztosra megyünk és ezzel növeljük az adatbázis méretét, valamint rontjuk a performanciát, vagy
tippelünk és ezzel veszélyeztetjük a rendszeres adatáramlást és az adatok rendelkezésre állását.
3. Adatminőség
Az adatok pontossága és megbízhatósága elengedhetetlen feltétel, amely már a projekt kezdetén akadályokat gördíthet a sikeres integráció útjába. Itt nem csak az üzleti adattartalomra kell gondolni, az adatminőségi követelmények az integrációs projektek esetében a metaadatokra is ugyanúgy vonatkoznak.
Például ki tudja fejlécek nélkül megállapítani, hogy egy táblában pontosan milyen adatok szerepelnek? Az ilyen jellegű adatminőségi problémák nemcsak a felmérési szakaszt nehezítik meg, de az adat áttöltéseket is akadályozzák.
Ahhoz, hogy a projekt valóban sikeres legyen, fontos, hogy a forrásrendszerek szereplői aktívan részt vegyenek a folyamatban és közös érdek legyen az integráció. De mi van, ha mégsem vagyunk ilyen szerencsés helyzetben? Ilyen esetben is van néhány trükk, ami segítheti a projekt előrehaladását.
A már meglévő, forrásrendszerre épülő riportok áttanulmányozása, valamint a forrásrendszer felhasználói felületéhez való közvetlen hozzáférés sokat lendíthet egy-egy elérhetetlennek tűnő válasz megtalálásában.
A szerzőről

Udvardi Zsófi BI elemzőként elsősorban üzleti folyamatok és riport igények felmérésével, az üzleti igényeket kielégítő adattárház megoldások tervezésével, megvalósításával és üzemeltetésével foglalkozik. Jártas a kereskedelmi, energetikai, telekommunikációs és a pénzügyi szektorban is. Munkáját és a sikeres projektek irányítását a vezető tanácsadóként szerzett sokszínű IT projekt tapasztalatai is segítik.