Cikk
olvasás: 8 perc
Adatok által vezérelve: Az energetika új korszaka
Fedezze fel, miként forradalmasíthatja az adatközpontú szemlélet a DSO-kat és más kiterjedt méretű és költségű energetikai rendszerek üzemeltetőjét, optimalizálva a működést és csökkentve a költségeket.
Az új generációs megújuló energiatermelés elterjedése és felhasználása a hagyományos eszközök mellett elindított az energetikai szektoron belül egy jelentős átalakulási folyamatot, amelyben a technológia mellett az eddigi üzleti szempontrendszer is változáson megy át.
A hagyományos megközelítés jellemzően reaktív karbantartást, hibakezelést tesz lehetővé. A rendszerek terhelhetőségének, egészségi állapotának tökéletes ismerete nélkül a kritikus infrastruktúra üzemeltetés túlméretezett tartalékot, pótalkatrészeket, jól képzett, mobilis hibaelhárító és szolgáltató csapatot igényel a folyamatos működésbiztosításhoz. A nem tervezett leállások, zavarok termeléskieséshez vezetnek, amelyek felborítják a menetrendeket, amelyek különösen kritikusak a nyári időszakban, amikor extrém időjárási körülmények között üzemel a hálózat magas teljesítmény értékek mellett.
A zöld-, és diverzifikált energia termelő és tároló eszközök nagyobb mozgásteret engednek a fogyasztási csúcsok gyors kezelésében és az esetleges zavarok hatékony korrigálásában és ezeket az eszközöket támogató rendszerek már szinte kivétel nélkül modern IoT és IT eszközparkot alkalmaznak a termelési adatok, események gyűjtésére, illetve a termelés felügyeletére, irányítására.
Az energetikai hálózatokban a hagyományos és új eszközök, szemléletek egyidejű használata azonban továbbra is konzerválta a nem tervezett leállások, zavarok, extrém körülmények által okozott anomáliák előfordulását, és nem segítették elő a tartalékok költséghatékony felhasználását.
A műszaki adattárházak fejlett predektív analitikai rendszerekkel együtt megoldást kínálnak ezeknek a váratlan és költséges eseményeknek a kezelésére, továbbá lehetőséget adnak a drága túlméretezett tartalékok csökkentésére és ezek aktív termelésbe illesztésére.
Emiatt a műszaki adattárházak és a ráépülő szolgáltatások használata egyre inkább a piac által kikényszerített fejlesztésnek tűnik a szektor szereplői számára.
Erről a vonatról le is lehet maradni, viszont ez garantált üzleti hátrányokat fog jelenteni már rövid, és középtávon is. Ami viszont jó hír, hogy erre a vonatra fel is lehet ülni, hogy elvigyen bennünket egy modernebb, újabb generációs működési modellbe, annak minden előnyével együtt.
Melyek ezek az előnyök és mit is kell tudnia egy műszaki adattárháznak, és hogyan kapcsolhatjuk össze a vállalati rendszerekkel?
A műszaki adattárházon alapuló modern analitikai-preventív rendszerek használata és funkcionalitása adja azt az előnyt, amire szükség van ebben a kritikus szektorban.
Az energetikai műszaki adattárházak különböző forrásokból származó adatokat gyűjtenek, mint például:
Villamosenergia-termelés és -fogyasztás és a kapcsolódó minőségi paraméterek
Gáz- és olajfelhasználás
Megújuló energiaforrások (napenergia, szélenergia, vízenergia)
Energiahálózatok és elosztórendszerek teljesítménymutatói
Környezeti adatok, mint például időjárási információk
Az adatok gyűjtése történhet valós idejű szenzorok, intelligens mérők és egyéb monitoring rendszerek segítségével. Az adattárházak képesek nagy mennyiségű strukturált és strukturálatlan adatot kezelni, melyeket hosszú távon tárolnak és rendszereznek.
A begyűjtött adatokat felhasználva kiépíthetőek olyan támogató funkcionalitások, mint a mintázatok felismerését holisztikus modelleken megvalósító fejlett riasztás- és ügykezelés eseményrögzítés, az adatalapú esemény visszajátszási, elemzési képesség, amit predikcióra és prevencióra is felhasználva az energetikai szolgáltatók, energiaközösségek, optimalizálni tudják a szolgáltatásaikat.
Milyen elemekből állhat a műszaki adattárházon alapuló analitikai rendszer (Asset Performance Management – APM) túl a megszokott adattárház funkcionalitáson?
Adatmodellen alapuló prediktív monitoring:
Modell alapú validált template-ek – (pl. Motorindítás, szelepvezérlés indító karakterisztikája, teljesítmény felfutási karakterisztikák stb.)
Eseményrögzítés, bizonyíték és jelentéskészítés
Teljesítmény monitoring
Átfogó ügykezelés és tudástár építés folyamatos fejlesztés (Continous Improvement) alapelvek szerint
Hibák, riasztások, előriasztások kezelése, diagnosztikája
TUFF – Time Until Failure Foreceast – előre jelzési képesség
Tranziens analízis és visszajátszás (nagy sűrűségű adatok rögzítése és kiértékelése)
Eszközök összehasonlítása, egymáshoz viszonyítása, elemzése
Probléma analízis:
Digital Twins – Adat-, és viselkedés alapú virtuális másolata a fizikai objektumoknak ( PL.: épület, alhálózat, HMKE csoport ) ahol szimulálni lehet az eseményeket és tesztelni a beavatkozásokat.
Jelek, értékek összefüggésének értelmezése összhangban a hibajelzéssel
Szenzorjelek előre jelzett állapotai vs. az aktuális értékek
Kapott adatok vizualizálása és kontextusba helyezése
Gyökérok keresés és hibaláncok állítása
Hiba-valószínűségi modellek építése
Javító intézkedések visszamérése
Kockázati szint meghatározás (Time to Failure Forecast)
Hibakezelési és elhárítási utasítások összeállítása
Tapasztalatok és több szintről jövő kommentek, meglátások beépítése az adatmodellbe
AI:
A műszaki adattárház adataira épülő AI/Machine Learning alkalmazása jelentősen megnöveli a hatékonyságot, és számottevő hatása van:
Trendek felismerése - prediktív hibakezelés
Adatalapú döntések meghozatala
Anomália keresés és feltárás
Többször felmerül a kérdés, hogy vajon a meglévő gazdasági adatokkal teli adattárházakat fel lehet-e használni a termelésből beérkező adatok feldolgozására, tárolására. A kérdés jogos és a válasz elsőre nem tűnik egyszerűnek, azonban az ágazat kritikusságából mégis adódik, hogy biztonsági okokból javasolt a termelési adatokat teljesen elszeparáltan kezelni.
Végezetül összefoglalva az alábbi előnyöket biztosítja egy jól kialakított funkcionalitással rendelkező műszaki adattárház a szektor különböző szereplői számára:
Energiakereskedők
Pontosabb előrejelzések, menetrendek
Optimálisabb fogyasztási minták, terhelések
Tervezési, üzemeltetési hatékonyság növekedése
Naprakész hálózati kapcsolódási pont és terhelési profil információk
Feltérképezett hálózati műszaki paraméterek és korlátok
Meglévő szabályozási és tartalékkapacitások rugalmasabb kezelése
Széleskörű döntéstámogató funkciók kialakítása működés optimalizáláshoz, piaci pozíció javításhoz
Közcélú HMKE adatbázis
Ár-előrejelzés és kockázatkezelés
Portfólió-optimalizálás
Aggregátorok tevékenységéhez kapcsolódó kompenzáció kiszámítása
TSO
Pontos hálózat terhelési minták átadása regionális tervezéshez
Üzemeltetési döntések támogatása
Anomáliák historikus visszajátszása
DSO
Döntéstámogató funkciók – működés optimalizáláshoz, piaci pozíció javításhoz
Termelés előrejelzés pontosítása
Elosztói okostarifa meghatározása
Elosztói hálózati rugalmassági szolgáltatások biztosítása
Megalapozottabb vészhelyzeti reakciótervezés
Karbantartás és hálózati fejlesztés optimalizálása
Anomáliák historikus visszajátszása
Aggregátorok
Pontosabb kompenzációs elszámolási szolgáltatás
HMKE előrejelzés és menetrendezés kialakítása
Energiaközösségek
Energiamegosztás - elszámolás: Statikus és dinamikus elszámolások biztosítása
Menetrend készítés optimalizálása
Energiamegosztási stratégiák kialakítása
Ügyfelek – fogyasztók, termelők
Energiafogyasztási és termelési adatok rendelkezésre állása
Igényekhez alakítható információ csomag
Végül, de nem utolsósorban kijelenthető, hogy a beruházások adatalapú tervezése az OPEX költségek csökkenése gazdálkodói oldalon, a teljesítmény, termelési egyensúly, OEE mutató javulása a termelési területen, a rendszerszintű rendelkezésre állás növelése, eszközök, rendszerek élettartam növekedése, korai szakaszban felismert és elhárított hibák a fenntartói területen mind olyan érték, ami kimutatható megtakarításokat hoz a műszaki adattárház építtetőjének.
A szerzőkről
Bach Gyula vezető tanácsadóként immár 6 éve erősíti a Stratis csapatát, ahol jelenleg az energetikai üzletágban IT és OT szakértőként dolgozik. Az energetikai szektorban számos projektben vett részt; beleértve BI szervezetek kialakítását és működésük megszervezését, adattárházak bevezetését, termelési irányító szervezetek és IT- OT rendszerek auditálását, reorganizációjuk megtervezését, modernizálását. Továbbá aktív közreműködője a Stratis által végzett; az energetikai területen zajló informatikai változások alkalmazásának kutatásában.
András Igazgató tanácsadóként segíti a Stratis munkáját. Az energetikai és ipari adatmegoldások piacának fejlesztéséhez kapcsolódóan számos hibrid és összetett nemzetközi projektekben vett részt az ipari IT, a gyári automatizálás, digitális ikrek, gyári szimulációk, adatbányászat és analitika területén. Vertikális és horizontális innovációs menedzserként segíti a nagyvállalatok belső K+F és pilot projektjeinek megvalósulását. Szakértelme a programmenedzsment, az üzletfejlesztés és a mérnöki, technológiai tanácsadás területére terjed ki.